Niedziela 28.04.2024

Programy i projekty edukacyjne

„OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI”

REALIZACJA PROJEKTU „OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI”

W miesiącu grudniu klasa 2 z wychowawcą i rodzicami przystąpiła do projektu „Od grosika do złotówki”.

Cele projektu:

-       - nabycie przez uczniów umiejętności bezpiecznego zachowania się i unikania ryzyka,

-        - nabycie wiedzy o finansowych aspektach różnorodnych zdarzeń,

-        -nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu,

-       -  inspirowanie uczniów do realizowania własnych pomysłów z zachowaniem bezpieczeństwa,

-        - wspomaganie ich samodzielności w uczenia się,

-        rozbudzanie u dzieci ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej edukacji.

Grudzień 2022r.

Uczniowie w grudniu poznali Grosika i razem z nim wyruszyły w podróż międzygalaktyczną. Narysowały portret Grosika i rakiety, którymi będą podróżowały.

Styczeń 2023r.– planeta Grosik

Uczniowie rozpoznają i nazywają monety i banknoty, liczą pieniądze i poznają wartość nabywczą pieniądza.

Luty 2023r.– planeta Portfelik

Podczas podróży rozmawialiśmy o potrzebie zarabiania pieniędzy oraz ich wartości.  Wykonaliśmy portfeliki. Ustaliliśmy zasady bezpiecznej zabawy w czasie ferii i bezpiecznego korzystania z internetu. Poznaliśmy zawody ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo.

Marzec 2023r.– planeta Skarbonka

Uczniowie poznali sposoby oszczędzania i przechowywania pieniędzy dawniej i dziś. Poznaliśmy również zasady zdrowego stylu życia. Dobieraliśmy ubiór do poszczególnych pór roku.

Kwiecień 2023r.- planeta Zabawka

Na tej planecie uczniowie poznali wpływ reklamy na dokonywane zakupy. Uczniowie rozreklamowali na terenie szkoły kiermasz wielkanocny poprzez plakaty i ogłoszenia.

Uczyliśmy się racjonalnie wydawać swoje kieszonkowe.

Ustaliliśmy zasady bezpiecznych zabaw i przypomnieliśmy regulaminy obowiązujace w naszej szkole. Uczniowie poznali budowę roweru i utrwaliły wiedzę jak bezpiecznie na nim jeździć.

Maj 2023r.– grosikowa majówka

W maju uczniowie klasy 2 podczas prezentacji filmu edukacyjnego zapoznali się z pojęciami: recykling, segregacja odpadów, surowce wtórne.

Poznali zasady selektywnej zbiórki odpadów i brali udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”.

Na zajęciach edukacyjnych  wspólnie wykonaliśmy pomoce dydaktyczne, wykorzystując zużyte opakowania i pudełka kartonowe, wykleiliśmy również z plasteliny „czystą zielono-niebieską kulę ziemską”, na której chcielibyśmy w przyszłości mieszkać.

Pieniądze zarobione na kiermaszach wydaliśmy racjonalnie na wycieczki: do kina i Parku Wrocławskiego w Lubinie i do Edukacyjnej Ścieżki Pszczelarskiej  „Zuzia” w Domaszkowie.

Czerwiec 2023r.– Planeta Parasol

W miesiącu czerwcu podróżując z Grosikiem dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie przechowywać pieniądze. Podczas zabawy dzieci stworzyły „bezpieczny” parasol. Poznaliśmy również zasady racjonalnego gospodarowania oszczędnościami w czasie wyjazdów. Ustaliliśmy zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Uczniowie opracowali plan wydatkowania pieniędzy pozyskanych na kiermaszach. Dobrze opracowany plan wydatków i jego konsekwentna realizacja pozwoliły na sfinansowanie ciekawych wydarzeń klasowych. Był to: klasowy Dzień Dziecka i wyjazd do powietrznego miasta „Goair”  we Wrocławiu.

Wrzesień 2023r. – Grosikowe wspomnienia

Na tej Planecie wspominaliśmy wakacje i opisywaliśmy pamiątki. Poznawaliśmy krajobrazy i miejsca w Polsce przez nas odwiedzane. Ustalaliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią. Poznaliśmy państwa należące do Unii Europejskiej i obowiązującą walutę.

Październik 2023r.– Grosikowe oszczędzanie

Utrwaliliśmy sposoby oszczędzania pieniędzy, podaliśmy sytuacje, w których nieracjonalnie wydajemy pieniądze i popadamy w długi, czyli „czarną dziurę”. Dowiedzieliśmy się również, jak ważna jest potrzeba ubezpieczania się przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Listopad – wędrujemy  z Grosikiem

Podczas dalszej podróży z Grosikiem utrwaliliśmy zdobyte umiejętności. Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy stworzyli mapę kompetencji w zakresie bezpiecznego zachowania się i unikania ryzyka, wiedzy o finansowych aspektach różnorodnych zdarzeń, oraz umiejętności gospodarowania pieniędzmi. Wspominaliśmy również przygody, które przeżyliśmy na poszczególnych planetach.