Poniedziałek 13.05.2024

liczba odwiedzin: 819712

Programy i projekty edukacyjne

Program edukacyjny Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie

Lokalizacja naszej szkoły i miejsca zamieszkania naszych uczniów i ich rodzin to obszary ciągnące się wzdłuż rzeki Odry, jak i tereny w bliskim kontakcie z obszarami chronionymi w ostojach europejskiej sieci natura 2000 – „Łęgi Odrzańskie”, „Dębińskie Mokradła” oraz Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy. Tereny malownicze, obfitujące w piękne pejzaże, łąki jak i bogate w siedliska przyrodnicze.

Aby móc zawsze podziwiać to piękno otaczającej nas przyrody i nieustanie korzystać z dobrodziejstw natury musimy mieć poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy. Szkoła jest, zatem idealnym miejscem do przekazywania treści proekologicznych i dlatego też,  podjęliśmy działania  z zakresu  upowszechniania wiedzy o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych.

Przystępując do programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” zrealizowaliśmy w roku szkolnym 2021/2022 następujące działania:

- zostały przeprowadzone  2 zajęcia edukacyjne:

a) „Jak przeciwdziałać powodzi”, klasy 4-8

b) „Stop suszy! Czym jest susza i jak możemy przeciwdziałać jej skutkom w najbliższym otoczeniu? Dlaczego ważna jest retencja?”, klasy 4-8

- zorganizowano szkolny konkurs w zakresie wiedzy o wodzie dla klas 4-8,

- przeprowadzono akcję „#SprzątamyDlaPolski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podczas, której sprzątaliśmy najbliższą okolicę, klasy 1-8

- w Dniu Światowego Dnia Wody uczniowie z klas 4-6 uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych online o wodach podziemnych zorganizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,

- w głównym korytarzu szkoły uczniowie przygotowali wystawę „Woda- źródłem życia i zdrowia”, na której wyeksponowali własne prace plastyczne dotyczące sposobów oszczędzania wody we własnym gospodarstwie domowym, tablice z ułożonymi przez siebie rymowankami, rebusami i krzyżówkami na temat wody,

- uczniowie uczestniczyli w lekcjach otwartych:

„Woda pod mikroskopem” klasa 5,

„A woda z kranu kap, kap” klasa 7,

- w bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy szkolny innowacyjny program „Woda – źródłem życia i zdrowia”, którego cele i działania były spójne z programem „Aktywni Błękitni- szkoła przyjazna wodzie”,

- uczniowie wykonali modele wierzbowej oczyszczalni ścieków, klasa 5,

- z okazji Światowego Dnia Wody zostały zorganizowane dla dzieci i młodzieży zabawy i sportowe rywalizacje, których motywem była woda, klasy 4-8,

- przeprowadzono szkolny konkurs fotograficzny „Spacer w chmurach” dla klas 4-8,

- motywów wody uczniowie szukali w literaturze, a zwieńczeniem ich pracy były namalowane przez nich przepiękne obrazy, które zostały wyeksponowane w głównym korytarzu szkoły,

- podczas zajęć z wychowawcami zostały przeprowadzone pogadanki z uczniami na temat bezpiecznego zachowania się nad wodą, w wodzie i na wodzie, prawo i woda, zagrożenia w czasie powodzi zimowych, klasy 4-8,

- zorganizowano szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzydlinie Wielkiej.

Uczniowie klas I-III naszej szkoły również zapoznali się z informacjami dotyczącymi zasobów wody na świecie. Prowadzili dyskusje na temat naszego gospodarowania wodą. Zastanawiali się nad tym jak efektywnie ją oszczędzać. Na terenie szkoły prowadzono też edukację poprzez wystawę plakatów poruszających tematykę wody. Plakaty zostały wykonane z wielkim zaangażowaniem przez młodszych  uczniów. Uczniowie klas młodszych bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych wodzie, w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem oglądali filmiki zaproponowane przez Wody Polskie. W tematyce poświęconej powodzi, w celu naświetleniu tematu, dzieci z klas II i III korzystając z zasobów internetowych wyszukiwały informacji o powodzi na terenie naszych miejscowości. Wspólnie z uczniami przygotowaliśmy prospekty z  wyborem najciekawszych okładek, zdjęć i tekstów z związanych z powodzią na Dolnym Śląsku w 1997 roku, łącząc przy tym zajęcia w jaki sposób można zapobiegać powodziom. Wykorzystując metodę burzy mózgów dzieci  tworzyły rodzinę wyrazów do podejmowanych tematów, WODA, POWÓDŹ, SUSZA. Dla klas młodszych zorganizowany został konkurs recytatorski. Uczniowie zaprezentowali wiersz Michała Jankowiaka „WODA” czyli Wszystko zaczyna się w chmurach. Korzystając z wyposażenia klas młodszych w klocki konstrukcyjne, został ogłoszony konkurs na  stworzenie przy użyciu klocków zapory wodnej. Uczniom udało się stworzyć  potężne, ogromne konstrukcje. Zaprezentowali ich rolę, że wytrzymują napór przybierających rzek i każdego roku chronią nas przed powodziami. Umożliwiają również wykorzystanie wody na różne potrzeby i nawadniają okoliczne tereny. Wiele z nich wykorzystywana jest także w celu produkowania energii, a taka elektrownia to przecież czysta energia.