Czwartek 02.05.2024

Nasz patron Dobry wychowawca Dzieci! Dumne miejcie zamiary... Jesteśmy braćmi jednej ziemi HYMN SZKOŁY

„Dobry wychowawca,

który nie wtłacza a wyzwala,

nie ciągnie a wznosi,

nie ugniata a kształtuje,

nie dyktuje a uczy,

nie żąda a zapytuje –

przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”

Janusz Korczak

Źródło: Edyta Wolter, Korczak o wychowaniu przedszkolnym, „Wychowawca” nr 3 (135)/2004

„Korczak i dzieci” Wiktor Z. kl. V – laureat

wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzydlinie Wielkiej, we współpracy z  Redakcją tygodnika „Kurier Gmin”, pragnie przedstawić wszystkim czytelnikom osobę swojego patrona. Już od początku 2012 roku zachwyca się nim cała Polska, a nawet świat.

Janusz Korczak z zawodu był lekarzem, ale z powołania opiekunem i wychowawcą. Ponadto realizował się jako pisarz. W książce pt. „Jak kochać dziecko” uświadamia nam, że wszystko to, co człowiek osiągnie przez tresurę, nacisk i przemoc, nie przynosi żadnych trwałych efektów. Minęło wiele lat, a te przemyślenia są nadal aktualne.

Podziwiając postać Janusza Korczaka pragniemy przy okazji Dnia Edukacji Narodowej życzyć wszystkim nauczycielom i wychowawcom, aby tak jak On czerpali ze swej trudnej pracy satysfakcję i zadowolenie, aby czuli się spełnieni, a dziecięcy uśmiech niech będzie najlepszą nagrodą.

Społeczność SP im. Janusza Korczaka

w Krzydlinie Wielkiej

Zachęcamy do głębszego poznania pedagogiki serca Janusza Korczaka.